اهداف و چشم انداز

 امروزه نقش ورزش و علوم ورزشی در تأمین و ارتقای سلامت و سبک زندگی آحاد مردم جامعه امری بدیهی و اثبات شده می ­باشد. بی شک یکی از راه­ های ارتقای علمی در هر رشته و گرایشی انتشار دستاوردهای علمی محققین و دانشمندان آن رشته می ­باشد.

انتشار مجلات تخصصی و علمی پژوهشی یکی از ضروری ­ترین ابزارهای دانشگاهی است که می ­تواند خلاء و نیاز به منابع علمی به روز و کارآمد را مرتفع ساخته و زمینه­ های رشد و شکوفایی علمی کشور را فراهم سازد. اگر چه در اکثر رشته ­ها و گرایش­ های دانشگاهی شاهد رشد بسزایی در بعد انتشار مجلات علمی پژوهشی هستیم لیکن این موضوع در حوزه و گرایش ­های تخصصی علوم ورزشی رشد مورد انتظار را نداشته است، در همین راستا دانشکدۀ تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه بوعلی­ سینا با همکاری متخصصین برجسته کشور اقدام به انتشار مجله توانبخشی ورزشی در گرایش آسیب شناسی و حرکات اصلاحی که از گرایش های بسیار کاربردی حوزۀ علوم ورزشی می باشد نموده است.

هدف عمدۀ مجله آشنایی و توانمندسازی علمی متخصصین ورزشی اعم از اساتید و مربیان و ... با جدیدترین دستاوردهای محققین و دانشمندان در حیطۀ توانبخشی ورزشی ورزشکاران و افراد آسیب دیده و پیشگیری از آسیب های ورزشی، اصلاح ناهنجاری ­های اسکلتی، توانبخشی ورزشی بیماری ­ها از طریق تمرینات و حرکات ورزشی می باشد.

  امید است با انتشاریافته ­ها و پژوهش­ های بنیادی و کاربردی دراین زمینه بتوانیم رسالت خویش را در ارتقای دانش وآگاهی­ های علم نوین ورزش و مستندسازی یافته ­های پژوهشی محقق نموده و ضمن توسعۀ دانش و مبانی نظری در این گرایش بتوان بسیاری از ابهامات و سوالات جامعۀ علمی  را پاسخگو باشیم.

لذا با توجه به سیاست کمیسیون بررسی نشریات کشور و تصمیمات جدید این کمیسیون مبنی برتخصصی شدن تمامی مجلات علمی کشور و فعالیت­ های آن­ها درسطح گرایش ­های علمی خاص هر رشته این دانشگاه اقدام به انتشار مجلۀ پژوهش ­های توانبخشی ورزشی با تناوب انتشار دو فصلنامه نموده است.